Як правильно вибрати камінь для альпінарію?

Альпійська гірка — художня композиція з рослин та природного каменю. Виражена декоративність зробила гірки популярним елементом у декоруванні садів, оформленні заміських ділянок, парків та скверів. Ідея зробити імітацію скелястого альпійського ландшафту з’явилася за часів поширення Європою моди на англійський метод облаштування саду — пейзажний парк.

Принцип підбору каміння

Під час створення альпійської гірки фахівці з ландшафтного дизайну керуються кількома принципами:

  1. Домінування. В альпінарії два ключові елементи — камінь та рослинність. Якщо планується використовувати яскраву яскраву зелень, то камені для гірок вибираються максимально нейтральні. Це може бути матеріал одного різновиду та непримітного забарвлення. Коли ж вирішено посадити прості скромні рослини, то на камінні робиться акцент — підбираються великі валуни виразної форми, комбінуються різні види. Різноманітність. Альпінарій швидко перетвориться на купу каменів, якщо скласти гірку з каменів одного розміру. Немає нічого поганого в тому, щоб використовувати один вид породи, але розміри та форма мають бути різними. Зазвичай використовують 1-2 великі валуни і до них додають середню і дрібну фракцію. Різні матеріали повинні поєднуватися за кольором та фактурою поверхні. Тоді композиція вийде гармонійною.
  2. Відповідність. Характер ділянки, у якому оформляється альпійська гірка, слід обов’язково врахувати. Коли поверхня ґрунту рівна, то окатані гладкі валуни підійдуть найкраще. Якщо ж складний рельєф, з ухилами і вимагає облаштування підпірних стінок, то застосовується шаруваті плити. Великі камені, вибрані для створення імітації скельного масиву, мають загострені верхівки та різкі краї. Із них формують вертикальні об’єкти.

Критерії вибору каменю

Камінці для альпійських гірок, перш за все, повинні бути міцними, добре переносити вплив негоди і не пошкоджуватися у процесі садових робіт. Довговічність – один із головних критеріїв при виборі, інакше композиція почне руйнуватися і втратить привабливість уже через кілька років. Найчастіше відбувається розтріскування, поява уламків, зміщення та обвалення конструкції.

Поруч із камінням уживається далеко не всяка рослинність. Це з тим, що кам’яна поверхня сильно нагрівається на сонці, а переносити спеку можуть лише посухостійкі рослини. Крім того, деякі види матеріалів впливають на кислотність ґрунту, що також створює складності при підборі чагарників та трав. Наприклад, граніт робить ґрунт кислим, і на гірках поряд з ним можуть рости тільки хвойні та верес.

У гарному саду є спільна гармонія. Камені та рослини альпінарію не повинні порушувати цілісність навколишнього ландшафту. Будинок, огорожа, доріжки та сад є єдиним комплексом, елементи якого повинні органічно поєднуватися між собою.