Сосна у ландшафтному дизайні

У ландшафтному дизайні сосна та ялина дуже популярні, їхня вічнозелена крона не втрачає декоративності протягом року і створює ілюзію близькості до природи. Природні види сосни мало годяться для посадки на ділянці через здатність досить швидко виростати на десятки метрів і втрачати первісну красу. У міру зростання крона поступово піднімається вище та вище, а внизу залишається голий стовбур із сухими гілками. А ялина витягається у висоту і утворюються великі просвіти між лапами. Для вирішення проблеми фахівці рекомендують висаджувати на дачах та біля заміських будинків виключно декоративні різновиди сосни.

Чим декоративні сосна та ялина відрізняються від звичайних

Сучасні садові сосни – результат селекції, виведені в розплідниках гібриди. Селекціонери вирішили головну проблему – зменшили до мінімуму швидкість зростання. В результаті вийшли сорти з таким малим річним приростом: 30-річне дерево не перевищує 1,5 метра.

Коли в каталогах сосна чи ялина вказуються як карликові, то не варто думати, що вони не здатні перетворитися на лісових гігантів. Здібні, але років через сто. Для розміщення в садах використовуються гібридні сорти, які щороку виростають не більше, ніж на 10-15 см. Знаменитий бонсай формують із сосен, що збільшують зростання всього на 2–3 см. Але це вже зовсім інша технологія.

Універсальність сосни в ландшафтних стилях

Сосна та ялина надзвичайно привабливо виглядають у садах. Гілки утворюють різноманітні форми: пірамідальну, розлогу, ажурну та яйцеподібну. Відтінки хвої варіюються від темно-зеленого до блакитного, а форма хвойних пучків на гілках вражає декоративністю. Крону можна стригти і таким чином контролювати зростання та форму.

Звичайну сосну доцільно висаджувати в садах великої площі, кілька вдало розташованих дерев створять лісову атмосферу. Гібридні види найчастіше застосовуються у ландшафтних композиціях, де сосна може бути як головним елементом декору саду, так і мальовничим тлом для рослинності інших видів.

Приклади композицій:

  • альпінарії;
  • рокарії;
  • міксбордери;
  • квітники;
  • живі огорожі.

Сосни невибагливі, мають сильну кореневу систему і практично не шкодять іншим рослинам. Однак варто враховувати, що в міру розростання хвойні гілки будуть затіняти найближчі посадки, а коріння створює перешкоди квітам. Тому при розміщенні рослини слід витримувати рекомендовані відстані. Використовувати сосну можна в різноманітних ландшафтних стилях, що зародилися в північній півкулі: пейзажній, російській, китайській, японській, альпійській тощо.

Варто відзначити антибактеріальні властивості сосни — здатність виділяти фітонциди, що очищають повітря саду від грибків та бактерій.